You are currently viewing Gal Lajos – Eger w najlepszym wydaniu.

Gal Lajos – Eger w najlepszym wydaniu.

Tak, to od niego wszystko się zaczęło w naszej przygodzie. To z nim zaczynaliśmy współpracę blisko 10 lat temu, gdy idea 2Bratanków zaczynała się realizować. Dziś jego wina są na stałe obecne w naszej ofercie, cieszą się dużym powodzeniem i śmiało można je zaliczyć do bestsellerów.

Gal Lajos, bo o nim mowa, jest jednym z najważniejszych winiarzy egerskich. Od wielu lat kształci kolejne pokolenia enologów. Mocno zaangażowany w życie Egeru, jest obecny na wszystkich imprezach winiarskich organizowanych przez miasto. Sam mówi o tym, że jego najważniejszym zadaniem jest przywracanie Egri Bikaverowi należnemu mu szacunku i dobrego imienia, zniszczonego przez lata socjalistycznej gospodarki. I bardzo aktywnie, od kilkudziesięciu lat nad tym pracuje. Dziś bikavery od Gala Lajosa to wina wspaniałe, pełne egerskiego charakteru. Żywe, eleganckie, o złożonych bukietach, delikatnej mineralności wynikającej z typowych dla egerskich winnic gleb leśnych utworzonych na wulkanicznym tufie ryolitowym. Najlepsze wina z piwnicy Lajosa noszą dodatkowe oznaczenie Grand Superior, i pochodzą ze znakomitych parceli, takich jak Ostoros, Pajados, Sik-Hegy.

Oczywiście Gal Lajos nie produkuje tylko win czerwonych. Jego ulubionym białym szczepem jest Olaszrizling, który daje znakomite rezultaty zarówno w podstawowej wersji, jak i w  winach klasy superior i grand superior. Od kilku sezonów możemy także cieszyć się z kapitalnego Narancsobor, czyli wina pomarańczowego. Wina te znajdują coraz więcej zwolenników, a metoda macerowania białych winogron na skórkach daje niezwykle ciekawe rezultaty.

Kilka razy gościliśmy go w Krakowie na specjalnych kolacjach degustacyjnych, jest rzeczą wspaniałą słuchać z jaką pasją opowiada o swoich winach i o Egerze. Zawsze niezwykle serdecznie wita też gości z Polski w swojej winnicy, jesteśmy przecież prawdziwymi przyjaciółmi, zgodnie z powiedzeniem „Polak-Węgier 2 Bratanki”.

Warto sięgnąć po wina od Gala Lajosa – na co dzień i od święta.

Dodaj komentarz