You are currently viewing Druga ojczyzna Cabernet Franc.

Druga ojczyzna Cabernet Franc.

No dobrze – wszyscy wiemy, że Cabernet Franc to szczep pochodzący z Francji, prawdopodobnie z Bordeaux (choć ostatnie badania wskazują, że być może dotarł tam z Kraju Basków).  Z Bordeaux został też zaimplementowany w Dolinie Loary (okolice miasteczka Chinon). W połowie XVIII w. stał się dumnym ojcem Cabernet Sauvignon (mamą została Sauvignon Blanc). Cabernet Sauvignon to dziś jeden z dwóch najpopularniejszych szczepów na świecie (obok Merlot, który też pochodzi od Cabernet Franc). I choć dzieci przerosły sławą ojca, Franc zasługuje na uwagę jak mało który szczep. Brytyjski ekspert (Master of Wine) David Gleave powiedział następujące słowa: „Cabernet Franc jest najbardziej akceptowalną twarzą Cabernetów, dla tych wszystkich, którzy kochają Pinot Noir”.

Dziś we Francji zajmuje ok. 30 000 ha (głównie Loara i Bordeaux). Poza nią jest uprawiany głównie w Brazylii (6.800 ha), we Włoszech (5.500 ha), a także w USA, Argentynie, Hiszpanii oraz…na Węgrzech (1.500 ha).

Na Węgrzech pojawił się pod koniec XIX w., od razu w Villany – regionie, który na przestrzeni stuleci pokazał największy potencjał jeśli chodzi o wina czerwone. Z czasem zaczął zyskiwać coraz większą popularność (podobnie jak pozostałe francuskie odmiany, które dają tu znakomite rezultaty). Powodem jest przede wszystkim klimat – co ciekawe Villany leży na tej samej szerokości geograficznej co Bordeaux. Prawdziwie śródziemnomorskie warunki, najdłuższa liczba dni ze słońcem na Węgrzech i świetnie położone siedliska na wzgórzach. Winiarze z Villany czuli, że mają w ręku prawdziwy skarb. Pod koniec lat 80-tych XX w. Cabernet Franc był już drugim najpopularniejszym szczepem w Villany (po Portugieserze).

Dziś Cabernet Franc jest bez wątpienia kluczowy dla popularności regionu. W 2014 roku wprowadzono własną markę pod nazwą Villanyi Franc. Chodziło o podkreślenie faktu, że wino pochodzi właśnie stąd i, że jest to 100% Cabernet Franc. Opracowano charakterystyczne logo, a promotorzy winiarscy zaczęli bardzo intensywnie pokazywać wina nie tylko na wewnętrznych węgierskich konkursach winiarskich, ale też na prestiżowych międzynarodowych imprezach. Od kilku już lat, pod koniec listopada odbywa się w Villany specjalna konferencja poświęcona tylko temu jednemu szczepowi. Na Franc&Franc Forum są zapraszani eksperci z całego świata, testowane są najlepsze Villanyi Franc oraz wina z innych krajów uprawiających ten szczep. Impreza z roku na rok staje się coraz bardziej prestiżowa, a udział w niej jest prawdziwą nobilitacją dla miejscowych producentów.

Samo Villany z małego sennego miasteczka stało się w ostatnich latach dużą atrakcją eno-turystyczną, są tu już topowe restauracje, świetne hotele i pensjonaty (często przy siedzibach producentów), i mnóstwo małych knajpek, w których można spędzić świetne chwile. A wszystko zaledwie 2 godziny jazdy z Budapesztu.

Jeśli planuje się podróż na południe, choćby do Chorwacji warto zaplanować trasę tak, by zatrzymać się (koniecznie z noclegiem) w tym wspaniałym miejscu. Gorąco polecamy!

Dodaj komentarz